Случаят Антъни Иванов: Прозрачна реконструкция с изявления и на двете страниThe Antani Ivanov Case: A Transparent Reconstruction With Both Sides’ Statements




Случаят Антъни Иванов: Прозрачна реконструкция с изявления и на двете страни

The Antani Ivanov Case: A Transparent Reconstruction With Both Sides’ Statements

от Giusy Cisale2

24 февруари 2025 г

Тази статия има за цел да изясни събитията около отстраняването на Антани Иванов по най- прозрачен и обективен начин , без лична оценка. Предвид сложността на случая , целта е да се представят проверени факти и официални изявления от всички замесени страни, позволявайки на читателите да разберат ситуацията в пълна степен . Получихме официални документи и от двете замесени страни , включително от Българската федерация по плувни спортове (БФПС), както и от юридическите представители на Иванов . Тази реконструкция се основава изключително на тези документи , осигурявайки фактологичен и изчерпателен преглед на събитията.

Преди няколко седмици World Aquatics официално потвърди и удължи дисквалификацията на българския плувец Антани Иванов до март 2026 г.

Решението от 23 май 2024 г. включва периода на лишаване от право на Иванов не само поради предишното му отстраняване за пропускане на допинг тестове, но и за ново обвинение за неправомерно поведение срещу Българската федерация по плувни спортове БФПС ). Иванов, известен с публичните си обвинения за допинг и корупция в българския спорт , сега се оказва в центъра на спор, който се простира отвъд състезателната плувна арена.

Хронология на отстраняването и дисциплинарните проблеми на Антани Иванов

1. Първо спиране – 2021 г. (тригодишна забрана)

През 2021 г. Антани Иванов беше отстранен от Българската федерация по плувни спортове за три години за уронване на доброто име на федерацията, състезатели, треньори и членове на борда​.

Отстранението последва публичната му защита на трима български плувци (Благой Панайотов, Здравко Баблаков и Светлозар Николов), които са дали положителни проби за станозолол, анаболен стероид, и са наказани за допинг.

През този период Иванов открито критикува Българската федерация по плуване, Българския олимпийски комитет и Антидопинговия център, които може би са допринесли за неговото наказание​

2. Второ спиране – 30 януари 2024 г. (двугодишна забрана)

Дисциплинарната комисия към Българската федерация по плувни спортове санкционира Иванов с две години лишаване от свобода и глоба от 1000 лева.

Отстранението е наложено поради нарушения на чл. 26 и чл. 31 от Дисциплинарния кодекс на федерацията, които забраняват неуважителни публични изявления към федерацията и нейното ръководство.

Иванов направи няколко медийни изяви и публикации в социалните мрежи, критикуващи Федерацията, което доведе до дисциплинарни действия.

На 23 май 2024 г. World Aquatics официално призна и удължи спирането в световен мащаб до 14 март 2026 г.

3. Арест за притежание на марихуана – май 2024 г

Антани Иванов е задържан в Благоевград за притежание на малко количество марихуана. Той беше задържан заедно с наказания за допинг плувец Благой Панайотов.

Въпреки ареста, той беше освободен същия ден и продължи обучението.

4. Трето спиране – 12 август 2024 г. (допълнителна двугодишна забрана)

Дисциплинарната комисия на БОК установи, че Иванов е нарушил антидопинговите правила, като се е състезавал в състезание по триатлон на 2 септември 2023 г., въпреки продължаващото му отстраняване.

В резултат на това той получи допълнително двегодишно отстраняване, считано от 8 юни 2025 г.

През този период той остава обект на антидопинг тестове

5. Присъда за клевета и обида – 04.02.2025г

Софийският районен съд призна за виновен Антани Иванов за клевета и обида срещу президента на Българската федерация по плувни спортове Георги Аврамчев .

Твърди се, че на 20 септември 2023 г. Иванов е обидил Аврамчев във Фейсбук, наричайки го „г. Олигофрен” и го обвинява в корупция и кражба

Съдебното решение включваше:

  • 5000 лева глоба.
  • Допълнителни 3000 лв. глоба за адвокатски хонорар на Аврамчев.
  • Обществено порицание, като определението на съда е публикувано на сайта на Софийски районен съд​

Потвърждение на спирането

World Aquatics потвърди и утвърди допълнителното дисциплинарно наказание, наложено от БФПС през март 2024 г. Българската федерация определи изказванията на Иванов като клеветнически и вредни за репутацията на организацията. По-специално, обвиненията му срещу младия плувец Петър Мицин и предполагаемите допинг практики се оказаха без конкретни доказателства, нарушавайки кодекса за спортна почтеност.

Забележка: Българската федерация по плувни спортове наскоро предостави подробности за дисциплинарното решение на SwimSwam, като уточни, че санкцията е издадена за „клеветнически действия“ и за „уронване на имиджа на федерацията“.

Иванов вече изтърпяваше наказание до октомври 2024 г. заради невзети допинг проби. Тази допълнителна дисциплинарна мярка сега удължава недопустимостта му да се състезава до март 2026 г. Това последно развитие може значително да повлияе на кариерата на 24-годишния специалист по бътерфлай, чиято траектория е белязана от години на противоречия и спорове с българските спортни власти.

Изявление на Антани Иванов

В отговор на спирането Иванов се обърна към SwimSwam Italia през последните дни. Неговият процесуален представител Георги Градев , съдружник в SILA International Lawyers , предостави официална документация по случая. Иванов също излезе с изявление, в което каза:

Искам да обърна внимание на огромната несправедливост, която претърпях от страна на Българската федерация по плувни спортове БФПС ) и Световната федерация по водни спортове (WA). Бях санкциониран два пъти за едно и също предполагаемо нарушение: говорене срещу провалите на БФПС, особено по отношение на нейния президент Георги Аврамчев , за допинг скандалите и лошото управление на федерацията.

Първоначално Изпълнителният комитет на БФПС наложи незаконно тригодишно лишаване от свобода и глоба от 2000 лева, без да има правно основание в собствения си устав. При оспорването на това решение Дисциплинарната комисия на БФПС, председателствана от самия Аврамчев, намали санкцията на две години и глоба от 1000 лева. Този процес беше сериозно опорочен: отказаха ми правото да бъда изслушан, правото на обжалване и бях изправен пред очевиден конфликт на интереси, като Аврамчев действаше и като обвинител, и като съдия.

World Aquatics влоши тази несправедливост, като глобално наложи решението на BFPS , грубо игнорирайки собствения си Кодекс за почтеност (член 36.2), който забранява признаването на решения, които нарушават основни правни принципи. Дори по-лошо, WA подведе моя правен екип, като предложи жалбата да бъде подадена в швейцарски граждански съд, а не в Спортния арбитражен съд (CAS), въпреки че знае, че това е неправилната юрисдикция. Това недобросъвестно действие допълнително ме лиши от справедлива възможност да се защитя.

Целият този процес представлява посегателство срещу свободата ми на словото и явен опит да се заглушат критиките към ръководството на БФПС и системните проблеми в българското плуване. Моите изявления бяха направени, за да подчертаят реални проблеми, които вредят на нашия спорт, и отстоявам правото си да говоря за положителна промяна. Решен съм да се боря срещу тази несправедливост в швейцарските съдилища, за да разкрия лицемерието, двойните стандарти и липсата на отчетност, демонстрирани от BFPS и WA. Настоявам за незабавно премахване на глобалната забрана и независим преглед на тези действия. Няма да спра, докато справедливостта не бъде въздадена и принципите на честност и почтеност не бъдат спазени в спорта.

Отговорът на Българската федерация по плуване

След публикуването на предишната ни статия по темата , Българската федерация по плувни спортове излезе с официално изявление, изпратено по имейл до SwimSwam, за да изясни позицията си и да оспори твърденията на Иванов.

Според федерацията Иванов не само е пропуснал три допинг теста, но и е участвал в триатлона „Лъвско сърце“ през септември 2023 г., докато вече е отстранен. Това нарушение доведе до допълнително удължаване на лишаването му от участие до 2027 г.

Изявлението на BFPS гласи:

От днес Иванов изтърпява двегодишна санкция, наложена от Световната антидопингова агенция WADA ) за нарушаване на антидопинговите правила и пропускане на три допинг контрола. Санкцията е издадена от Дисциплинарната комисия на БОК и изтича на 8 юни 2025 г. Жалбите на Иванов пред Спортния арбитражен съд и Швейцарския федерален трибунал доведоха до потвърждаване на санкцията.

По време на активната си санкция и пълна забрана за участие в спортни състезания, Иванов участва в триатлона „Лъвско сърце“ през септември 2023 г. Това доведе до допълнително отстраняване, което сега удължи лишаването му от участие до юни 2027 г.

Освен това от федерацията твърдят, че Иванов многократно е разпространявал неоснователни обвинения срещу БФПС, WADA , БОК и Министерството на спорта, уронващи репутацията на българското плуване. От БФПС твърдят, че Иванов е получил възможност да представи защитата си пред Дисциплинарната комисия, но той е отказал да го направи.

Изявлението на BFPS продължава:

Атаките на Иванов са насочени към уважавани професионалисти, легендарни спортисти и лидери в българския спорт. Основен обект на обидите му е президентът на БОК Георги Аврамчев . Той обаче обвини в некомпетентност и бившия президент на БОК Стефка Костадинова, трима министри на спорта и членове на Дисциплинарната комисия на БОК.

От федерацията отхвърлят и обвиненията за конфликт на интереси, като посочват, че Аврамчев се е въздържал при гласуване на санкцията на Иванов. Впоследствие решението е потвърдено от Административен съд – Велико Търново и Апелативен съд – София, затвърждавайки неговата законосъобразност.

Атаки в социалните медии

През последните месеци Иванов използва социалните мрежи, за да изрази опозицията си срещу Българската федерация по плувни спортове и други спортни власти.

Чрез публикации и публични изявления той обвини БФПС , че е корумпирана организация, като твърди, че националната спортна система е засегната от фаворизиране и нередности. Най-острите му критики бяха насочени към конкретни спортни функционери, включително президента на федерацията Георги Аврамчев , когото той определи като „пречка за прозрачността и справедливостта в българския спорт“.

От БФПС отговориха, че тези атаки представляват увреждане на репутацията и че твърденията на Иванов са необосновани и липсват доказателства.

Акценти в кариерата на Иванов

Иванов изживя големия си пробив като 17-годишен на Световното първенство през 2017 г., подобрявайки национален рекорд на 200 манша (1:55.55), преди да стане първият български плувец, който се класира на световен финал от десетилетие. Той спечели бронз на Световното първенство за юноши през 2017 г. по-късно през това лято и продължи да прави последователни финали на 200 мухи на Световното първенство на къс курс през 2018 г., Световното първенство 2019 г. и Световното първенство на къс курс през 2021 г. Възпитаник на Virginia Tech през 2022 г., Иванов не успя да излезе от маншовете на Световното първенство през 2022 г. в Будапеща, Унгария, финиширайки 17-ти за 1:57.00.

Заключение

Антани Иванов е отстраняван многократно:

  • 2021-2024 (тригодишно спиране)
  • 2024-2026 (двугодишно спиране)
  • 2025-2027 (допълнително двугодишно спиране)

Освен това е осъден за клевета и публично порицан от български съд. Общият му период на неизбираемост продължава поне до 2027 г.




Коментари

Популярни публикации от този блог

ЕВРОПЕЙСКИ МЛАДЕЖКИ ШАМПИОНАТ-РОДЕНИ 2007-2010 Г.ШАМОРИН-01/06.07 50 М.

НАЦИОНАЛЕН ШАМПИОНАТ НА БЪЛГАРИЯ ЗА РОДЕНИ 2011 Г.И ПО-ГОЛЕМИ -БУРГАС 25 М.27.11-01.12

МЕЖДУНАРОДЕН КАЛЕНДАР ПО ПЛУВАНЕ 2025